top of page

Urla Bağ Rotası

Güncelleme tarihi: 21 Oca 2022

Her ne kadar çok bilinmese de Urla antik çağlardan bu yana bir şarap cenneti olarak adını duyurmuş bir yer. Urla Bağ Rotasıysa Urla Şarap Üreticileri ve Bağcılık Derneği’nin de hamleleriyle şarap turizmimin geliştirilmesi için ortaya çıkmış bir proje. Ülkemizde bulunan değişik bir çok şarabın Urla da üretildiğini söylemek kesinlikle doğru olacaktır. Eğer Urla’ya seyahat ediyorsanız, ve kafanızda “Ya Urla’da ne yenir, ne içilir?” “Urla’da hangi şaraphaneleri ziyaret edeceğim? Urla da hangi şarapları denemeliyiz?” gibi sorularınız varsa bu yazımızda cevabınızı bulabilirsiniz. Öncelikle bölgede Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Chardonnay, Sangiovese, Nero Davola, Boğazkere üzümleriyle beraber, yine bölgeye özgü Bornova Misketi, Sultaniye ve Foça Karasından şaraplar üretiliyor. Az sonra anlatacağımız üzere Urla’daki şarap üreticilerinin hepsi kendilerine özgü butik şaraplarıyla farklı yarışmalardan çeşitli ödüllerle dönmüşler. Hepsi ayrı ayrı bir deneyim sunuyor bize de tadını çıkarmak kalıyor. Belirtmek gerekir ki; yazın yoğun sezonlarda hiç bir şaraphane rezervasyonsuz çalışmıyor. Gelelim merak edilen sorulara!


Urla’da şarap tadımı var mı? Şarap tadımı için nereye gitmeliyiz?


Ülkemizdeki yasal düzenlemelere göre perakende alkol satışı yapılan yerlerde şarap tadımı yapılması yasak. Şayet şaraphanelerin turistik işletme, otel, cafe yada restoran gibi ruhsatları bulunuyorsa içerisinde tadım yapmak mümkün. Bazı şarap üreticileri, üretimleri oldukça butik olduğundan alım yapılmayacaksa tadım da yaptırmıyorlar.


Şarap tadımı ücretli mi?


Şarap tadımlarının bir çoğu ücretli. +18 olduğunu hatırlatmakta yarar var.


Gelelim Urla’nın şarap üreticilerine;


Mozaik : Kurtel Ailesi tarafından üretilen - rezervasyon İtalyan bir önologla çalışan bu firma genelde İtalyan üzümlerinden şaraplar üretiyor. “Mahrem”. Tadım yaptırmıyorlar ama … siz yine de bir arayıp deneyin. Zira bakarsınız nazik bir davet alırsınız.


Urla Şarapçılık : Bölgenin en büyük üreticisi olan Urla Şarapçılığın Bornava Misketi ile yaptıkları Symposium mis kokulu, tatlı şarap tercih edenlerin sevdiği bir şarap. Ayrıca yerel bir üzüm olan Urla Karası ile İtalyan bir üzüm olan Nero d’Avola ile yaptıkları Harman da imza şaraplarından. Yerel bir üzüm olan Urla Karası ile İtalyan bir üzüm olan Nero d’Avola ile yaptıkları Urla Nero d’Avola-Urla Karası; mürdüm eriği, karadut, vanilya ve tütün kokularını veriyor. 4 çeşit şarap için 30 TL tadım ücreti alınıyor. (2022 fiyatları değildir. Siz yine de bir sorun.)


Urlice : Reha-Bilge Öğünlü çifti uzun yıllar Amerika’da yaşadıktan sonra Urla da şarapçılık yapma kararı almışlar. Organik şarap yapıyorlar. Pizza-şarap keyfi için ideal bir yer olan Urlice de aperitif bir zaman da geçirebilirsiniz zira peynir tabakları şahane bir deneyim sunuyor.


MMG : MMG Şarapçılık marka ismini tarihte ilk üretilen alkollü içki Met’ten (bal şarabı) alıyormuş. Bornova Misketi, Mourvedre, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Viognier, Kara Misketten şarap yapıyorlar. Şatometl ismini verdikleri şaraplarının tadımı yapılabiliyor. MMG Şarapçılık’ın ürünleri sadece 5 yıldız ve üzeri oteller ile kendi perakende satış yerlerinde satıldığından burada çok farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Şarabın tüm evrelerine gösterdikleri özen muazzam zira ürünlerin hasadı tamamen elle gece hasadı şeklinde yapılıyor. Keyifli manzarasıyla sakin bir akşamüstünde ziyaret edebilirsiniz. Fiyatları: füme et tabağı 100 TL, şarap Tadımı 2021 yılı için 60 TL. 2022 için arayıp fiyat öğrenmekte yarar var.


USCA : Ürettikleri şaraplar ismini Shakespeare’nin sonelerinden alıyor. Foça Karası 3.600 yıllık bir üzüm. Fokaililer’in Sicilya’ya göç etmesi ile Foça Karası da Avrupa’ya göç etmiş ve Avrupa’daki şarap üzümlerinin genetik atası kabul ediliyor. Tadım menüsünün yanında ufak bir atıştırma tabağı ikram ediliyor. Sadece USCA’ya özel Foça Karası’nı burada tadabiliyorsunuz, bu yüzden de özel bir yer. Tadım için belirli saatleri var. 50 TL 3 çeşit şarap tadımı yapılabiliyor ve yanında ufak bir şarap nötrleme ikramları bulunuyor. Sonnet 23 ve Bornova Misketli Sonnet 5’i denemenizi tavsiye ederiz.


Limantepe : Didem-Haluk Çelikel’in açmış olduğu aynı zamanda konaklama imkanı sunan bu tesisin ilk şarapları 2022 yılında çıkacak.Çakır : Çakır ailesine ait olan bu şaraphane. Şarap tadımı yapabileceğiniz yerlerden biri. Tadım fiyatı kişi başı 60 TL’dir.


İkidenizarası : Yine pek yeni olan bir şaraphane. 2022 yazında tadım yaptırabilirler.


Perdix : Ödüllü mimarisi ile göze çarpan mutlaka rezervasyon yaptırarak gidilmesi gereken bir şaraphane. Şaraplarında Cabernet Franc & Petit Verdot, Boğazkere, Pinot noir, Sauvignon Blanc, Bornova misketi gibi birçok üzüm çeşidini kullanıyor. Tadım var ve müthiş bir alanda restaurantının keyfi çıkarılabilir. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.


Urla bugün butik şarap üreticilerinin yanında, gurme lezzet duraklarıyla Türkiye’nin en keyifli ve sürprizli diyebileceğimiz seyahat rotalarından biri. Farklı bir deneyim olacağına eminiz. Keyifli bir Urla tecrübesi dileriz!


La Liberta olarak sitemizde hiç bir şekilde alkollü içkilerin reklamı veya tüketicilere yönelik tanıtımı yapılmamaktadır. Alkol sağlığa zararlıdır, içmemenizi öneririz. La Liberta da bilgilendirme amacı taşımakta olan tarifler ve bununla beraber tavsiye niteliğinde olmayan denediğimiz bilgi verici yazılar bulunmaktadır.
304 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page