top of page

Türk Beyaz Şarapları ve Şarap-Yemek Uyumu Seri 2 (Emir Üzümü ve Yemek Uyumu, Şarap Tavsiyeleri)

Serinin 2. Yazısı: Emir Üzümü ve Yemek Uyumu, Şarap Tavsiyeleri


İlk yazımızda şarap ve yemek uyumunda beyaz şarap Narince üzümü ile başlamıştık. Bugün yine Türkiye’nin ikonik şarap üzümlerinden biri olan Emir ile devam ediyoruz.


Emir üzümü nedir dendiğinde yine belirtmek gerekir ki bir şarabı doğru yemekle eşleştirmek gerçek bir yetenek olmakla beraber aynı zamanda bir maceradır. Zira doğru eşleşme sizin hem damak tadınızı arttıracak, hem elinizdeki şarabın spesifik özelliklerini ortaya çıkaracak hem de yemeğin tadını iyileştirebilecektir. Emir Üzümü için detaylı bilgileri ve hangi Emir üzümünden yapılma şarapla hangi yemeği yemenizi tavsiye ettiğimizi aşağıda bulabilirsiniz. Bir de şunu da dip not olarak geçelim Levon Bağış yemek şarap eşleşmesi için bölgenin üzümünü tanıyın ve aynı topraklardan gelen yemeklere bakın der; bunu da aklınızdan çıkarmayın ve siz de şarapları farklı kombinasyonlarla deneyin.


Hadi biraz Emir Üzümünü tanıyalım;

Türkiye’deki üzümlerle de bir sınıflandırmayla tadım listesi oluşturduğumuz için aslında aynı üzümün farklı ellerden çıkan şaraplarını denemeniz için de bir liste oluşturuyoruz. Böylece iklimin, rekoltenin, üretim koşullarının şarabı nasıl etkilediğini kendiniz tadarak farkedebilirsiniz. Aynı üzümden yapılan hiçbir şarabın aynı olamayacağı ve hatta yıllara göre de değişeceğini hatırlatıp Emir üzümüne hızlı bir geçiş yapalım.

Emir Üzümü; Türkiye’de Kapadokya ve Nevşehir Ürgüp bölgesinde yetişen bu üzüm volkanik toprakların üzümü olup, yerli bir üzüm çeşididir. Emir de Narince gibi beyaz şarap üretimi için kullanılır ve karakteristik özellikleri vardır; mesela Emir üzümü genelde erken hasat edilir ve düşük asiditeye sahiptir. Meyvemsi aromasıyla hafif ve ferahlatıcı bir tat profili vardır. Genelde hafif peynirler ve hafif taze lezzetlerle, soğuk aperatiflerle tercih edilebilir. Kapadokya şarap turizmi açısından oldukça özgün bir yapısı olduğunu ve Kapadokya’da mutlaka denenmesi gereken şaraplardan biri olduğunu söylemek doğru olacaktır.


Öneriler; Suvla Emir, Turasan Emir, Kocabağ Emir, Kavaklıdere Emir; Kavaklıdere Selection Emir,

Suvla Emir Yeşil yansımalı açık sarı renkte. Burunda greyfurt ve limon notaları; damakta diri asiditeye sahip, uzun bitişli bir beyaz


Turasan Emir: Turasan, Kapadokya'da faaliyet gösteren önemli bir şarap üreticisidir. Emir üzümünden ürettikleri beyaz şarapları, Turasan Emir adı altında sunulmaktadır. Turasan Emir, Emir üzümünün karakteristik özelliklerini yansıtan taze, meyvemsi ve hafif içimli bir şaraptır.Kümes hayvanları ile yapılan yemeklerle denenebilir, biz ızgara tavuk salata ile uyumunu çok beğendik. Deneyebilirsiniz.


Kocabağ Emir; Açık limon renkli. Burunda temiz, orta+ yoğunlukta limon, portakal, greyfurt gibi narenciye olan bu şarabı orta gövdeli olarak tanımlayabiliriz. Izgara kuşkonmaz , hafif bir ızgara beyaz et ile oldukça iyi olduğunu tecrübe ile tavsiye ederiz. Ancak hafif soslu kremalı makarnalarla da deneyebileceğinizi düşünüyoruz.


Kavaklıdere Emir; Cot’e de Avanos’tan gelen çarpıcı mineralitesi ile damakta diri, yoğun meyve aromalarıyla kalıcı ve uzun bitişli bir beyaz. Aperatiflere eşlik edebileceği gibi, deniz tarağı, midye, küflü peynir ve mayonez soslu makarnalarla uyumludur. Canlı ve diri oldukça dolgun tavsiyemiz beyaz etlerle ya da özellikle küflü peynir ya da taze keçi peyniri ile denemeniz Hangisi hoşunuza giderse.


Kavaklıdere Narince Emir & Selection; 11 ay meşe fıçıda dinlendirilmiş olan kupaj bir şarap olan bu şarap hem yıllandırmaya müsait hem de damakta dolgun bir tat bırakan, dengeli ve uzun bitişli bir şaraptır. Burunda beyaz çiçekleri hissedeceğiniz bu şarapla sert peynirleri tercih edebilir ya da ızgara deniz ürünü, deniz ürünlü bir makarna alabilirsiniz. Tercih sizin.

Tabi ki şarapla ilgili öğrendiğimiz bir şey varsa o da tamamıyla kişinin damak tadına ve tercihlerine bağlı olduğudur. Bu anlamda deneyerek kendi tercihlerinizi keşfetmek oldukça önemlidir. Sizin bir öneriniz varsa yorumlarda buluşalım!Photo by: Freepik

212 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page