top of page

Pizza - Şarap Uyumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güncelleme tarihi: 5 Tem 2023

PİZZA ŞARAP GÜNÜ!


Çoğumuz belki de yemek şarap uyumundan bihaberiz ama bazı şaraplar ve yemekler birbirine öyle bir uyum sağlıyor ki harika bir beraberlik ortaya çıkarıyorlar. Hatta ünlü bir Fransız sözü şarap-yemek uyumunu evliliğe benzetiyor. Bu birlikteliğin başarılı olması durumunda mutluluğa, başarısız olması halinde ise mutsuzluk vereceği rivayet ediliyor. Peki Fransızlar çok güzel söylüyorlar ama onca şarap ve yemek arasından bu uyumu nasıl yakalayacağız derseniz aslında bir çok kural ve istisna bulunmakla beraber biz baharın müjdecisi ve havaların ısınmasını temsil eden son cemrenin toprağa düşmesinden esinlenerek pizza-şarap uyumundan örnekler ve açıklamalar yapmak istedik! Bundan sonra parklarda bahar havasının tadını çıkarabileceğimiz şekilde parklarda olacağız, (her ne kadar bu aralar 4 mevsimi aynı gün içerisinde yaşıyor olsak dahi!) pizza ve şarap birlikteliğimiz parklara çok yakışacak.


Geldik pizzamızı almaya! Hangi pizzayı seçtiğinize göre yanına alacağınız şarapta değişecek. Biz Ankara’da İtalyan Pizzası yapan ve sloganı “Double Zero varken gerçek bir pizza için İtalya’ya gitmene gerek var mı?” diyen Double Zero markası eşliğinde yemek-şarap uyumunu anlatacağız.

Pepperoni Pizza : Domates sos, mozzarella, pepperoni ve kekikten oluşan bu pizzayı seçtiyseniz yanına bir Sangiovese üzümünden yapılan bir şarap ya da bir Cabernet Franc çok yakışıcaktır.

Margherita Pizza : Bu sade pizza ile bir Pinot Grigio ya da Muskat tercih edin kesinlikle çok seveceksiniz.

Pasthelli Pizza : Pastırmalı ve şarküteri ürünleri bol olan pizzalar için Cabernet Sauvignon ya da Shiraz seçebilirsiniz. Pastırma, sucuk gibi bol çeşnili ürünlerin yanına bir Boğazkere de çok yakışır!

Mediterraneo : Deniz ürünlerinden oluşan bu pizza için kesinlikle bir Chardonnay öneriyoruz!

Şimdiden afiyet olsun! Parklara ve sosyal medya hesaplarınıza çok yakışacak La Liberta’nın farklı şarap kadehlerini arabanızdan ayırmayın, dilediğiniz gibi bulaşık makinesinde yıkayın ve defalarca kullanın! Biliyoruz ki sizde pizzayla kadeh kaldırmayı çok seviyorsunuz!
7.356 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page